Kategoriler
Sınavlar

2024 YKS ile İlgili 7 Soru-Cevap

2024 YKS (TYT-AYT) geçtiğimiz hafta tamamlandı. Sınavdan sonra soruların zorluk deresi tartışılmaya devam ediyor. Öte yandan öğrencilerin sınavla ilgili merak ettikleri hususlar var. Biz de 2024 YKS ile ilgili cevabı en çok merak edilen, aranan 7 soruyu ve cevaplarını sizler için derledik:

1) Meslek yüksekokullarında bir program tercih edebilmek için en az kaç puan almam gerekir?
2024 TYT puanının hesaplanmış olması yeterlidir.

2) YKS’de Ham puan (adayın net sayısı) nasıl hesaplanır?
YKS’de ham puan, her aday için sınava girdiği her testteki doğru cevap sayısından, yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak hesaplanır. Oluşan net sayınız ile sınavdaki ilgili dersin katsayısı çarpılarak ham puanınız (adayın net sayısı) elde edilir.

3) 2024-TYT ve AYT ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için ne kadar ham puan alınmalıdır?
TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Matematik testi veya Türkçe testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT’de ise puan türlerini oluşturan ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

4) Lisans programlarını (4 yıllık) tercih edebilmek için en az kaç puan almak gerekir?
Merkezi yerleştirmede bir lisans programını tercih edebilmek için ilgili programın puan türünde puanının hesaplanmış olması ve bazı lisans programları için ise en düşük başarı sırası koşulunu sağlamak gerekir.

5) 2024-TYT puanının, 2024-YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı hangi oranda olacaktır?
TYT’nin katkısı %40’dır. %60 ise AYT’nin.

6) Yerleştirme puanları hesaplanırken OBP’nin katkısı ne olacaktır?
OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yereştirme puanları hesaplanacaktır.

7) Geçen yıl 2023-YKS puanımla merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştim, fakat kayıt yaptırmadım. Bu yıl sınava girersem OBP’nin çarpılacağı katsayılarda bir değişiklik olacak mı?
Evet. 2023-YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür. Yani yerleşen bir öğrenci kayıt yaptırmasa bile OBP 0,6 ile çarpılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir