Kategoriler
Sınavlar

11.Sınıftan 12.Sınıfa Geçenlere Tavsiyeler

Lise 11.sınıftan 12.sınıfa geçen öğrenciler, 12.sınıfın sonunda gelecek yaşantılarını ciddi etkileyecek YKS sınavlarına girecekleri için önemli tavsiyelere ihtiyaçları var. Biz de onlara katkı olması adına yaz tatilinde ve dönemim içinde kendilerine rehber olacak yazıyı derlemeye çalıştık:

Lise 11. sınıftan 12. sınıfa geçen YKS sınavına girecek öğrencilere şu tavsiyelerde bulunabiliriz:

  1. Okul derslerine odaklanın: 12. sınıf, üniversiteye hazırlık sürecinin en kritik yılıdır. Bu nedenle okul derslerinize gereken önemi verin ve konuları iyi bir şekilde anlamaya çalışın. Yaz tatilinde geriye dönük 9.10.ve 11.sınıftaki önemli konuları tekrar ediniz.
  2. Üniversite sınavına hazırlanmaya erken başlayın: Üniversite sınavı (YKS) için hazırlanmak için planlama yapın ve erken başlayın. Konu tekrarı yaparak ve bol soru çözerek sınavda daha rahat olabilirsiniz.
  3. Zaman yönetimine dikkat edin: Yoğun bir dönemde olduğunuz için zamanınızı verimli kullanmanız önemlidir. Düzenli olarak zamanınızı ve programınızı planlayın, böylece kendinizi stresten koruyabilirsiniz. Özellikle cep telefonunu gereksiz kullanmamaya özen gösterin. Genelde sosyal medya öğrencilerin zaman planlamasına engel olan en büyük nedenlerden biri. Bu nedenle gerekirse sınava kadar sosyal medya konusunda kendinize dur deyin!
  4. Tutkuyla ilgilenen bir aktiviteye katılın: Derslerin yanı sıra bir hobiyi takip etmek, zihninizi dinlendirebilir ve öğrenme arzunuzu artırabilir. Kendinize uygun bir hobiyi seçin ve düzenli olarak uğraşın.
  5. Kendinize güvenin: Kendinize olan güveniniz, başarınızı etkileyebilir. Kendinize iyi bir hedef belirleyin ve bu hedefe ulaşabileceğinize inanarak çalışın.
  6. Sorularınızı sorun: Konuları tam olarak anlamadığınızda veya öğretmeninizin açıklamalarında kafanız karıştığında soru sormaktan çekinmeyin. Bu, konuları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir. Eğer çok yakınınızda hemen ulaşabileceğini bir öğretmen yoksa Kunduz vb. bir soru uygulamasına üye olunuz.
  7. Düzenli olarak dinlenin: Yoğun bir dönemde olduğunuz için kendinizi dinlenmeye de zaman ayırmanız önemlidir. Uyku düzeninize ve sağlıklı beslenmeye dikkat edin, zihninizi dinlendirmek için hobilerinize veya arkadaşlarınızla vakit geçirmeye de zaman ayırın.

Umarız bu tavsiyeler size yardımcı olur ve başarılı bir dönem geçirmenizi sağlar. Başarılar!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir