Kategoriler
Sınavlar

Öğrenciler Sınav Yılında Neden Bir Eğitim Rehberi ile Çalışmalı?

Sınav yılı öğrencilerin birinci 8. sınıfta diğeri 12.sınıfta olmak üzere çoğunlukla 2 sefer yaşadıkları, eğitim hayatları için oldukça önemli bununla beraber hiç de kolay olmayan bir süreç. Bu süreci iyi tamamlayabilmek ve başarabilmek için psikoloji, motivasyon, programlama, sürdürülebilirlik unsurlarının hepsinin iyi yönetilmesi gerekiyor. Sınav süreci yalnız ders çalışma süresi ile değil bu sürecin akıllıca yürütülmesiyle başarıya ulaşıyor. Çocuğunuzun iyi bir sınav yılı geçirdiğinden doğru adımlar atıldığından emin olmak için bu adımların hepsini kontrol etmiş olmalıyız.

Bununla beraber hemen her öğrencinin sınav yılında bazı dezavantajları, geliştirmesi gereken özellikleri vardır. Bunlar uyku düzensizliği, motivasyon eksikliği, bazı derslerde daha çok zorlanma, programa uyamama, kaygı, stres gibi sorunlar olabilir. Bu sorunlarda dışarıdan profesyonel bir destek durumu daha iyi değerlendirecek ve sürecin öğrenci için daha kolay geçmesini sağlayacaktır. Elbette her öğrencinin de sınav yılında avantajlı olduğu, yolun sonuna giderken yardımcı olacak özellikleri vardır. Eğitim rehberi öğrencinin yeterliliklerini başarılı yönlerini de fark ederek bunları destekler ve bu özelliklerinin sınav yılında öğrenciye yardımcı olması için çabalar.

Bununla beraber sınav yılı öğrencilerinin en çok zorluk yaşadığı konulardan biri çalışma düzeni oluşturmak ve çalışmalarını takip edebilmektir. Özellikle ilk defa bu sınavları deneyimleyen öğrenciler için bu süreç sancılı olabilir ve öğrenciler böyle yoğun bir tempoya ayak uydurmakta zorlanabilirler. Sınav yılında rehberiyle düzenli görüşmeler yapan bir öğrenci hem onu en hızlı ve etkili şekilde ilerleyecek yolu öğrenir hem de rehberi öğrencisinin takibini yaptığı için eksik kalınan kısımlarda hızlı çözümleri bulabilir.

Öğrenciler sınav yılında aileleriyle düzenli çalışma konusunda çatışma yaşayabilmekteler. Bu çatışmaların öğrenciye faydası olmayacağı gibi ev içi çatışmalar öğrencinizin verimini daha da düşürebilir. Ancak rehberle çalışan öğrencilerin görüşmelerde takip edildiklerini bildikleri, her görüşmede öğrencinin ilerlemesi konuşulduğu için çalışma düzeni konusunda çok daha hassas olduğunu gözlemlemekteyiz.
.
Kunduz.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir